Vše o nadcházejícím mistrovství Evropy v Barceloně

V sobotu 14. července začíná největší akce letošní reprezentační sezóny. Evropský šampionát v Barceloně čeká na své zahájení a všechny týmy finalizují své přípravy. Na turnaji se představí celkem 16 mužských a 12 ženských týmů. Ve čtrnácti dnech se rozhodne o evropských šampionech.

Důležité informace

Celý turnaj se odehraje na bazénu ve sportovním areálu Bernat Picornell na kterém se v roce 1992 odehrávaly i letní olympijské hry. Stadion je využíván i veřejností, ale v minulosti hostil nejeden důležitý zápas španělské reprezentace nebo Ligy Mistrů. Turnaj se odehraje ve dnech 14. až 28. července a všech 92 zápasů bude streamováno živě na stránkách LEN. Ve svém oznámení LEN sdělil i to, že by většina zápasů měla být vysílána i s anglickým komentářem. Turnaj pomáhá pořádat celá řada sponzorů v čele s Allianz nebo Seatem.

Ženy

Kvalifikované týmy:

  • Skupina A: Izrael, Nizozemsko, Francie, Řecko, Chorvatsko a Itálie
  • Skupina B: Srbsko, Rusko, Maďarsko, Španělsko, Turecko a Německo

Do nejlepší dvanáctky se jen těsně nedostaly Češky, které nakonec přenechaly své místo Chorvatkám. Z dvou šestičlenných skupin postoupí 8 nejlepších (top 4 z každé skupiny) do čtvrtfinále. Týmy na pátém a šestém místě budou bojovat o konečné umístění na 9. až 12. místě. Stejně tomu bude i u vyřazených týmů v play-off. 

Domácí tým bude chtít zopakovat zlatý úspěch z roku 2014 kdy ve finále porazil Nizozemsko. Právě Nizozemky skončily stříbrné i na posledním ME v roce 2016 v Srbsku. Za velkého favorita lze považovat také Maďarky, které právě před dvěma lety v Bělehradu zvítězily. V historii se nejvíckrát podařilo zvítězit Itálii, která se pyšní pěti ME tituly. Historicky nejvíce medailí nasbíraly ale Maďarky, a to celkem 13 (3x zlato, 5x stříbro, 5x bronz).

Kvalifikované týmy:

  • Skupina A: Německo, Gruzie, Maďarsko, Itálie
  • Skupina B: Malta, Španělsko, Francie, Černá Hora
  • Skupina C: Chorvatsko, Turecko, Řecko, Nizozemsko
  • Skupina D: Srbsko, Slovensko, Rusko, Rumunsko

Českou reprezentaci mužů v kvalifikaci porazili v přímém souboji o místo na finálovém turnaji Rumuni, kteří se střetnou se Slovenskem ve skupině D. Do čtvrtfinále postoupí z každé skupiny dva nejlepší celky. Stejně jako u žen se budou i v mužích dohrávat zápasy o konečné umístění.

Už čtvrtý titul v řadě budou chtít získat Srbové, kteří vyhráli na posledních mistrovstvích Evropy v letech 2016, 2014 a 2012. Ve finále porazili dvakrát Černou Horu a jednou Maďarsko. Historicky nejlepším týmem evropských šampionátů je bezesporu tým Maďarska, které se na medailovou bednu postavilo už pětadvacetkrát, z čehož dvanáctkrát to bylo na tu nejvyšší.