Lucie Křížová ukončila po 27 letech reprezentační kariéru

Po 27 letech končí ve službách české reprezentaci dlouhodobá opora našeho týmu, Lucie Křížová. Vodní pólo ale zatím na hřebík úplně nedává a bude pokračovat v ligovém STEPPu Praha "M".

Začátky Lucie Křížové ve vodním póle byly neobvyklé a do svého budoucího životního sportu se jí ve 14 letech vůbec nechtělo. „Plavání mě bavilo, takže, když v osmém ročníku přišel do třídy trenér vodního póla, pan Ilja Michal, představit nám tento sport, chtěla jsem, na rozdíl od svých spolužaček, plavat dál a nepřesedlat na pólo. Kvůli zkušenostem z jiných sportů jsem si myslela, že pólo není pro mě.­” vzpomínala Lucka na svůj prvotní postoj k vodnímu pólu. 

Nakonec to byl ale právě Ilja Michal, díky kterému si v roce 1990 poprvé vyzkoušela vodní pólo. To vodní pólo, které se pro ní od té chvíle stalo sportem číslo jedna „To bylo léto 1990. Byla to bomba, podmínky pro trénink neuvěřitelné. Náš oddíl se jmenoval LARS Plzeň (lázeňské a rekreační služby) a bazén jsme měli k dispozici kdykoliv trenér řekl”. Díky dvěma tréninkům denně se Lucie naučila základům vodního póla velmi rychle. Za to vděčí zejména svědomité práci trenérů Michala a Matáska.

Istanbul, 1991

Už o rok později, tedy v roce 1991, ji čekala první nominace do národního týmu a mezinárodní turnaj v tureckém Istanbulu. Tehdy československý tým vedl právě její trenér Ilja Michal společně s panem Hrošíkem z Košic „Žádné zkušenosti, jen skvělá kondice. Spousta chyb ale obrovské odhodlání a chuť se zlepšovat” pamatuje Lucke Křížová po 27 letech. 

Následovala reprezentační jízda ve které se i sama Lucka už ztrácí „...následoval v roce 1993 turnaj v Sheffieldu, 1994 první ME juniorek Papendal, na kterém jsme skončily šesté. Pak v roce 1995 Vídeň, rok 1995 MS juniorek Québecu, rok 1997 Sevilla – poslední Evropa, kdy byly všechny plavecké sporty spolu... ...OH kvalifikace Palermo” Lucie Křížová s reprezentací absolvovala také několik mistrovství Evropy skupiny „B“, ale na přesné výsledky jednotlivých akcí si už asi nevzpomene. 

Svou reprezentační kariéru zakončila po posledních EU Nations žen v Brně, ale předtím byla jasným cílem kvalifikace na poslední mistrovství Evropy v Barceloně. Kvalifikovat se našim reprezentantkám bohužel nepodařilo, a to zejména kvůli oslabenému týmu „2 měsíce před kvalifikačním zápasem si hráčka základní sestavy, Karolína Kopencová zlomila kotník tak nešťastně, že jej museli sešroubovat. Další klíčová hráčka základní sestavy, Nikola Bušauerová, si zlomila na posledním tréninku před zápasem palec na ruce a navíc nemohla z USA dorazit naše nejlepší hráčka Karolína Hlavatá. No a já onemocněla klasickou zimní virózou (mám astma, tudíž při infektu žádná hitparáda s dýcháním)…

To už byl ten hlavní impuls, který Lucku Křížovou donutil k přemýšlení o konci kariéry „... To, co mě tolik let naplňovalo, mě ve finále tak moc zklamalo. Osud nestál na naší straně, nedá se už nic dělat, je potřeba zvednout hlavy a jít dál. Teď přijdou mladší, stejně nadšené holky, jako jsem v patnácti letech byla já a budou mít možnost makat a snažit se.” 

Posledním reprezentačním turnajem se staly květnové EU Nations, pro Lucku doma v Brně. Na turnaji sice český výběr znovu smolně skončil na pátém místě, i přesto, že na turnaji prohrál jen jeden zápas, Lucii Křížovou však čekala emotivní rozlučka „Rozloučení v Brně bylo dojemné, při poslední odzpívané státní hymně jsem měla husí kůži a hlavou mi běžel film dlouhý 27 let.

Vodního póla se ale Lucie Křížová nevzdává a bude pokračovat v lize, kde aktuálně hraje za tým STEPP Praha "M". ”Dostala jsem do vínku od sudiček dar - cit pro hru a vůli. Za to vřele děkuji. Ne všichni mají takovéto štěstí. Pomohu mladším hráčkám zlepšovat se, pokud o to budou mít zájem. Přemlouvat někoho už nemám sílu.