FINA představila 20 návrhů upravujících pravidla vodního póla

V posledním týdnu se konala v Budapešti důležitá konference FINA o vodním pólu. V rámci konference představila skupina expertů 20 návrhů na úpravy pravidel vodního póla. Tyto návrhy rozhodně nejsou konečné a nikde zatím není psáno, v jaké míře budou a jestli vůbec budou tyto návrhy přijaty.

Seznam změn

 1. Změna pravidla 20.15: Čas nového útoku bude pouze 20 sekund po vyloučení, rohu, nebo druhému po sobě jdoucím útoku (například blok či odražení od tyče).
 2. Změna pravidla 19.1: Volný hod (po faulu) může být uskutečněn z místa, kde je balon. Nemusel by se tak vracet na místo, kde se faul odehrál. 
 3. Změna pravidla 17.2: Hráč, který rozehrává roh nebo out, může přimo vystřelit, nebo s míčem plavat a následně vystřelit bez nahrávky s jiným spoluhráčem.
 4. Změna pravidel 21 a 22: Rozhodčí může rozhodnout o penaltě či vyloučení zpětně, pokud sám uzná za vhodné raději ponechat útočícímu hráči výhodu (vidí, že může dát branku).
 5. Nové pravidlo: Časové omezení (není zatím přesně určeno), kdy centr může být v místě před bránou ve vzdálenosti 2 až 6 metrů.
 6. Změna pravidla 5.6: Hráči by mohli za určitých okolností střídat za hry i ze strany bazénu, ne pouze z místa pro výluč.
 7. Nové pravidlo: Zavedení jasného signálu rozhodčího, který by hráče (ne)opravňoval vystřelit za šestimetrovou hranicí.
 8. Nové pravidlo: Oba týmy mají možnost zastavit čas (kvůli oddechovému času) na svou vlastní zodpovědnost.
 9. Nové pravidlo: Zavedení videonahrávacího systému, který by se využil při posuzování trestů za brutalitu nebo nesportovní chování.
 10. Nové pravidlo: Zavedení sluchátek s mikrofonem, sloužící ke zlepšení komunikace mezi rozhodčími.
 11. Nové pravidlo: Prostřední obránce bránící centra dostane místo vyloučení pouze osobní chybu, pokud je vyloučen tehdy, kdy útočící centr nemá balon. Zůstává tedy nadále ve hře.
 12. Změna pravidla 11.2: Snížení pauzy mezi druhou a třetí čtvrtinou na 3 minuty.
 13. Změna pravidla 5.1: Týmová soupiska bude složena z maximálně 13 hráčů + 2 náhradníků v soutěžích jako World League nebo World Cup. Sestava třinácti hráčů nastupujících k zápasu může být před každým zápasem změněna (výjimkou je Olympijský rok).
 14. Doplnění pravidla 10.1: Stolek nově musí vizuálně upozornit hráče 5 sekund před tím, než se bude moc reálně vrátit do hry.
 15. Změna pravidla 20.1: Změněny normy běžného faulu. Přesné parametry nejsou dojednány, ale cíl je jasný: redukovat počet faulů a tím i neustálé přerušování hry.
 16. Změna pravidla 14.3: Přesun hranice, za kterou se po faulu může střílet z 5 na 6 metrů. Gólu lze dosáhnout jak přímou střelou, tak i po jakékoliv manipulaci s balónem na stávající pozici. 
 17. Změna pravidla 23.1: Penaltu může hráč zahrávat kdekoliv za šestimetrovou hranicí a může před střelou libovolně manipulovat s balonem (podobně jako v házené). Brankář může vystoupit z brány až na dva metry od ní.
 18. Změna pravidla 14.2: Brankář může přeplavat až za svoji polovinu a zapojit se tak do útoku na soupeřově polovině. 
 19. Nové pravidlo: Útočící tým má 10 nebo 15 sekund na to, dostat se s míčem na polovinu soupeře. Poté se již nesmí vrátit na svoji polovinu. 
 20. Změna pravidla 12.1: Time-outy si může tým vzít dvakrát za celý zápas, ale může si vzít oba v jedné čtvrtině. Čas time-outu zůstává 60 sekund.

Testovací kalendář - @FINA