Jak se vyvíjelo EU Nations juniorek v Brně?

Letošní mezinárodní turnaj EU Nations Junior Women se tento rok odehrál v Brně. Na plaveckém stadionu Za Lužánkami se o zlaté medaile utkalo celkem 8 reprezentačních celků: Česká republika, Jihoafrická republika, Německo, Anglie, Wales, Švýcarsko, Dánsko a Irsko. Týmy byly rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, odkud pokračovaly do čtyřčlenných pavouků o první a páté místo.

Ve skupinách jsme se dočkali jasné dominance jednoho týmu v obou skupinách. Jak moc jsou výkonnostně napřed ukázala zejména děvčata z Jihoafrické republiky, která držela po třech skupinových zápasech skóre +49. Spolu s nimi postoupily ze skupiny A Němky, které také ukázaly velký výkonnostní rozdíl oproti zbytku skupiny. 

Ve skupině B měli diváci možnost sledovat snažení českých juniorek. Těm se podařilo s přehledem zvítězit s Dánskem i se Švýcarskem. V zápase o první místo skupiny se svěřenkyně Martina Januše postavily dominantním Angličankám, se kterými hrály dlouho vyrovnanou partii, avšak nezvládly koncovku a Anglie se tak radovala z vítězství 10:4. Ve skupinové fázi byla jasně nejlepší hráčkou českého výběru Daniela Vomastková, která vstřelila 10 z 21 českých branek.

V sobotu večer se Brno dočkalo semifinálových duelů tohoto turnaje, ve kterých se dařilo výhradně týmům ze skupiny A. Irsko nejdříve výrazně přehrálo tým Švýcarska a brzy následovala i překvapivá výhra Walesu 11:7 nad týmem dánské reprezentace. Češky se v semifinále utkaly s Jihoafrickou republikou, která potvrdila roli favorita a uštědřila české reprezentaci nepříjemnou lekci vysokou porážkou 28:4. 

V posledním zápase jsme měli možnost zhlédnout vyrovnaný souboj o místo ve finále mezi Německem a Anglií. V tomto mači byl stav velmi dlouho vyrovnaný a to až do poslední čtvrtiny. Tu však Angličanky naprosto nezvládly a ani jednou neskórovaly. Naopak Němkám do branky spadlo vše a poslední čtvrtinu tak vyhrály 7:0, což znamenalo konečnou výhru Německa poměrem 16:10.

Boje o umístění

V neděli se odehrály zápasy o finálová umístění. V zápase o sedmé místo Dánky zopakovaly svůj dominantní výkon ze skupiny a Švýcarsko porazily jasně 11:1. V souboji o páté místo se utkaly týmy Walesu a Irska. I tentokrát zápas skončil lépe pro Irky. Walesu se po celý zápas střelecky vůbec nedařilo a tým Irska tak neměl problém průběh zápasu kompletně kontrolovat a vyhrát 9:2. 

Překvapení se nekonalo ani v zápase o bronz mezi Českem a Anglií. Češky sice zvládaly obrannou fázi daleko lépe, než v prvním zápase, ale na výhru to bohužel nestačilo. Průběh zápasu byl i o něco jednoznačnější, než ten první, ale česká reprezentace nakonec prohrála jen pětigólovým rozdílem. Češky se tak po prohře 3:8 musely spokojit se čtvrtým místem. Finálový souboj Německa s Jihoafrickou republikou ukázal znovu, jak kvalitní tým JAR na tento turnaj vyslal a hráčky tohoto týmu dominovaly od začátku až do konce. Jihoafričanky se nakonec mohly radovat z vítězství v turnaji po jasné výhře 21:3.

Stejně jako je tomu vždy u turnajů EU Nations, byly i tentokrát rozdány tři ceny za individuální výkony hráček. Nejvíce vstřelených branek si připsala Dánka Ellen Kjaargaardová, která si skóre nahnala zejména ve skupinovém zápase proti Švýcarsku, kdy vstřelila hned 8 gólů. Nejlepší brankářkou turnaje byla vyhlášena po zásluze Velšanka Anna Jenkins-Deaf, která byla největší oporou Walesu, což dokázala hlavně v zápase o páté místo proti Irsku, ve kterém inkasovala pouze devět branek a připsala si 23 zákroků. Nejlepší hráčkou turnaje byla vyhlášena česká opora Daniela Vomastková, která úspěšně navázala na Vojtěcha Rameše, který se stejného ocenění dočkal týden před zpátky na turnaji v Praze.