Ohlédnutí za EU Nations juniorů 2018

Mezinárodní turnaj EU Nations Junior Men se v letošním roce uskutečnil v hlavním městě ČR, v Praze. Na plavecký stadion Podolí se sjelo celkem 12 týmů reprezentující státy: Česká republika, Dánsko, Anglie, Finsko, Irsko, Litva, Belgie, Jihoafrická republika, Skotsko, Rakousko (ASV Wien), Švýcarsko a Wales. Turnaj se odehrál ve dvou skupinových fázích. V první fázi se týmy rozdělily do čtyř tříčlenných skupin, odkud následně postupovaly do čtyřčlenných skupin o konečné umístění.

V první skupinové fázi jsme se dočkali velkých dramat. Ve skupině A byl průběh ale naprosto jednoznačný. Z prvního místa se radovali Jihoafričani, kteří své soupeře porazili rozdílem třídy (18:4 s Litvou, 20:9 s Walesem). Ani souboj o druhé místo nebyl nijak vyrovnaný, což dokazuje i konečný gólový náskok Litvy, která zvítězila nad Walesem 14:6. 

Naopak velmi vyrovnaný boj se svedl o první místo skupiny B, mezi domácí reprezentací a rakouským týmem ASV Wien. Tým do sedmnácti let rozhodně nebyl žádným outsiderem, jelikož v rakouské lize zatím drží suverénně první místo a po šesti zápasech ještě neztratil ani bod a drží skóre 112:21. V zápase o první místo skupiny česká reprezentace nevstoupila do zápasu jak by si přála a po první čtvrtině prohrávali 0:3. I když se čeští hráči dokázali zvednout, brankář Vukšić rakouský celek podržel a Česku se obrat nepodařil a zápas skončil těsnou výhrou ASV Wien 11:10. Češi tak smolnou prohrou ztratili šanci zahrát si o medaile. 

Velkou podívanou přinesl i boj ve skupině C, kde Anglie hrubě nezvládla první zápas s outsiderem turnaje, Skotskem. Díky prohře Skotů s Dánskem a výhře Angličanů nad Dány, se ve skupině naskytla situace, kdy všechny tři týmy měly stejný počet bodů a Angličané nakonec postoupili z prvního místa jen díky lepšímu skóre. Dánsko díky vysoké výhře nad Skotskem (9:20) udrželo druhé místo a Skotsko se i přesto, že porazili jednoho z favoritů, Anglii, musel spokojit s třetím místem ve skupině a boj o 9. místo.

Největší drama se divákům naskytlo v zápase Švýcarů s Belgičany, u nichž bylo jasné, že budou bojovat o první místo. Drama skončilo nečekaným vyrovnáním Belgičanů až čtyři sekundy před koncem zápasu, kterým díky lepšímu skóre remíza na první místo stačila. Radost Belgičanů z tohoto postupu překonala i oslavy konečných vítězů celého turnaje.

Finálové skupiny

Ve skupině o deváté místo se nejvíce dařilo Finům, kteří se ukázali velmi silným celkem v obranné fázi a zaslouženě si odnesli 1. místo i přes porážku od Irské reprezentace. V tomto zápase totiž ve skutečnosti už o nic nešlo. Ve smolných výsledcích pokračoval výběr Skotska, který remizoval s Irskem a poté prohrál zbylé dva zápasy. 

Ve skupině o 5. místo jsme se dočkali velkého vyvrcholení. Jak Česko, tak i Švýcarsko vyhráli vcelku jasnými výsledky zápasy s Litvou a Dánskem a poslední zápas tak byl přímým soubojem o páté místo. V tom Češi tahali od začátku za kratší část provazu a Švýcaři si postupně budovali větší a větší gólový náskok. V poslední čtvrtině za stavu 4:8 nastartoval český národní tým fantastický comeback, ve kterém hrál hlavní roli Lukáš Zezula, který vstřelil tři branky během pěti minut a Česká republika tak vyrovnala na 8:8. Remíza našim reprezentantům, díky lepšímu skóre, stačila na zajištění pátého místa.

Ve skupině o první místo dominovala Jihoafrická republika, která sice měla slabší začátky utkání, ale díky rychlému plavání a kombinaci s postupem času získávaly ve všech zápasech převahu. Druhou příčku ukořistili hráči ASV Wien, kteří o jednu branku porazili třetí Belgii i čtvrtou Anglii. 

V medailovém ceremoniálu se udělovaly ceny nejen všem týmům, ale i vyčnívajícím hráčům. Cenu za nejlepšího brankáře získal v anketě trenérů brankář ASV Wien, Janko Vukšić, Cenu za nejlepšího střelce dostal s 23 vstřelenými góly Giljan Alfano ze Švýcarska a k potěšení domácího publika si ocenění za nejlepšího hráče odnesl Vojtěch Rameš, kapitán české reprezentace.