Vodní pólo v roce 2018: Co nás čeká?

V loňském roce na mezinárodní úrovni zažil největší klubové úspěchy tým Szolnoki Vizilabda z Maďarska, světový šampionát pak ovládli Chorvaté a Američanky. Co nás čeká v roce 2018?

FINA Světová Liga 

Světová Liga organizovaná mezinárodní federací FINA bude nejspíše nejdůležitější mezinárodní soutěží reprezentací letošního roku. Základní skupiny jsou již v plném proudu. Vítězi tří tříčlenných skupin postoupí do Superfinále, ve kterém bude celkem osm nejlepších týmů. Tři postupující týmy ze skupin doplní čtyři nejlepší týmy z novozélandské kvalifikace (3.–8. dubna) a osmým týmem bude reprezentace pořadatelské země. O místě konání Superfinále se ale ještě nerozhodlo. 

V ženské základní části bojuje o tři místa ve finálové osmičce pouze čtveřice týmů: Rusko, Španělsko, Nizozemsko a Maďarsko. Stejně jako u mužů do Superfinále postupují další čtyři týmy z kvalifikace v Aucklandu a posledním týmem na turnaji bude reprezentace hostitelské země. Superfinále se bude odehrávat od 28. května do 2. června. 

Mistrovství Evropy v Barceloně

Letos se samozřejmě koná i Mistrovství Evropy ve španělské Barceloně. To se odehraje od 14. do 28. července. Doufejme, že v metropoli Katalánska uvidíme i oba naše reprezentační celky. Jsou před nimi ale ještě těžké kvalifikační dvojzápasy. Muži se utkají 24. února a 3. března s favorizovaným Rumunskem, mezitímco lvice se utkají 17. února a 3. března s výběrem Chorvatska. 

V mužské části už je osm kvalifikovaných týmů: Srbsko (1. místo v Bělehradě 2016), Černá Hora (2. místo v Bělehradě), Maďarsko (3. místo v Bělehradě), Řecko (4. místo v Bělehradě), Španělsko (5. místo v Bělehradě), Itálie (6. místo v Bělehradě), Chorvatsko (7. místo v Bělehradě) a Rusko (8. místo v Bělehradě). Ženské části se zúčastní pouze dvanáct reprezentačních výběrů, z nichž polovina má místo na turnaji jisté: Maďarsko (1. místo v Bělehradě), Nizozemsko (2. místo v Bělehradě), Itálie (3. místo v Bělehradě), Španělsko (4. místo v Bělehradě), Řecko (5. místo v Bělehradě) a Rusko (6. místo v Bělehradě).

Evropský Pohár

Evropský Pohár je nová soutěže LENu a odehraje se během měsíců února, března a dubna. V průběhu února reprezentační týmy odehrají základní skupiny. V mužské části ze dvou pětičlenných skupin postupují tři do Final Eight (6. až 8. dubna) a ze čtyřčlenné skupiny postupují týmy pouze dva. V ženské části turnaje se hraje o pouhých šest mít ve Final Six (23. až 25. březen).

Klubové soutěže

Samozřejmě důležitými soutěžemi jsou i Liga Mistrů mužů a Euro Liga žen. Aktuálně probíhá základní část a do Champions League Final Eight (7. až 9. června) postoupí 8 nejlepších mužských týmů a do ženské Euro League Final Four (13. a 14. dubna) postupují pouze čtyři nejlepší celky. Ve hře je i český zástupce Martin Faměra, který s Barcelonetou získal v pěti zápasech tři remízy, jednu výhru a jednu prohru. Prozatím se tak nachází s šesti body na 5. místě osmičlenné skupiny A.

Další akce

V průběhu letošního roku se budou mít na co těšit i fanoušci mezinárodních zápasů v České republice. Na konci března nás čekají EU Nations juniorských reprezentací v Praze a v Brně, v květnu se pak odehrají EU Nations mužů i žen a v červnu se uskuteční již klasický turnaj reprezentací mladších žáků v Chropyni. V průběhu roku se mimo ČR také odehrají třeba šampionáty juniorů a juniorek v Srbsku, Maďarsku, Portugalsku a Bělorusku. Je na co se těšit!