Michaela Jašková – francouzský sen

Míša Jašková (22) se z brněnské Komety, kde hrála v mládežnických soutěžích, dostala až do francouzského Lille, se kterým tuto sezónu získala svůj první mistrovský titul v ženské kategorii. A nejen to – právě dnes společně s reprezentací Francie vybojovala 14. místo na MS v Kazani.

Ahoj Míšo, předně ti gratulujeme k titulu – jaké se tě zmocnily pocity po rozhodující výhře?

Ahoj, děkuji mockrát. Popravdě musím říct, že to pro mne bylo něco zcela nového – první titul v kariéře ve vás vyvolá opravdu mnoho emocí, které se jen těžko dají popsat. Jediné, co mohu říct je, že když jsem držela mistrovský pohár, vybavovalo se mi hodně vzpomínek – na Česko, na moje začátky ve vodním póle, na první zápasy ve Francii a samozřejmě jsem myslela i na moji rodinu. I nějaká ta slza ukápla :D.. Ale hlavně jsem si konečně dokázala, že s trochou dřiny je všechno možné :)!

V Lille Métropole hraješ letos prvním rokem, ale ve Francii působíš již déle. Kde jsi hrála předtím a jaké důvody stály za změnou klubu?

Ve Francii hraji od roku 2009, takže již šestým rokem, od sezóny 2009/2010 do sezóny 2013/2014 jsem hrála v Saint-Jean-d’Angély na jihozápadě Francie. Začátky byly těžké, ale zároveň to pro mne byla nová zkušenost, zvláště v momentě kdy jsem dostala možnost si zažádat o francouzské občanství, které jsem v prosinci 2013 dostala, a tím pádem se mi otevřela cesta do francouzské reprezentace. V červnu 2014 jsem se dostala mezi užší výběr hráček a celý měsíc jsme se připravovaly na Mistrovství Evropy v Budapešti. Moc jsem si přála se dostat mezi tu třináctku nejlepších a na ME se podívat, bohužel se to ale nepovedlo, což pro mne bylo velké zklamání. V tu chvíli, jsem si začala pokládat otázky o změně klubu. Po pěti letech nastal čas na změnu směrem k profesionálnímu pólu – chtěla jsem se dále zlepšovat. Takže jsem si vybrala Lille, které souhlasilo!

Co tě vůbec vedlo k odjezdu do zahraničí?

Ani vlastně nevím, jestli jsem měla nějaký důvod proč odejít do Francie, jenom jsem si říkala, že takovou šanci, jakou jsem dostala, bych neměla promarnit a jít do toho! Věděla jsem, že chci ve svém životě hrát profesionálně pólo a to by asi v Česku nebylo možné, takže to byla cesta, jak uskutečnit svůj sen. A také jsem samozřejmě chtěla mluvit francouzsky, je to krásná řeč :)..

Jak vlastně v Lille funguješ s týmem – jak často trénujete, scházíte se i mimo tréninky..?

Můj začátek v Lille byla jedna obrovská změna, nešlo jen o lepší pólo, ale i o způsob, jakým s vámi klub jedná. V Lille jste profesionální hráč a jako takový máte k dispozici úplně všechno: dva trenéry, doktory, fyzioterapeuta… Je to něco úplně jiného! A jak často trénujeme? To je jednoduché – fuuurt :D. Teda skoro furt, pondělí až pátek trénujeme dvakrát denně, v sobotu večer máme vždy zápas a před zápasem nepovinný trénink. 3x až 4x týdně máme posilovnu a 3x týdně povinného fyzioterapeuta. 

Jak bude vypadat tvá blízká budoucnost, máš v plánu studovat a hrát ve Francii, nebo chystáš nějakou změnu?

Příští rok zůstávám v Lille, ve Francii už jsem jako doma a ve vodním póle se mám pořád ještě hodně co učit, takže zatím nejsem připravená na nějaké hraní v zahraničí. Předloni jsem si udělala diplom na plavčíka a trenéra vodního póla a plavání, takže mám i možnost pracovat, ale uplynulou sezónu jsem se rozhodla věnovat jenom vodnímu pólu. Co bude dál, se uvidí... 

Míše se rok pilné přípravy určitě vyplatil, protože se s třináctkou nejlepších hráček podívala na MS v Kazani, kde se jí mimo jiné podařilo vstřelit jeden gól Maďarskému týmu a svým výkonem přispět k výhře nad Japonskem 9:6. Francie si tak nakonec vysloužila předposlední čtrnácté místo.